Radí záhradný Architekt (1): Skalka

Skalka je umelecké dielo v záhrade, ktoré napodobňuje detail horskej prírody, prírodnej skalnej partie s prvkami stepnej krajiny, vresoviska alebo rašeliniska. Skalka môže mať aj malé vodné priehlbiny. Skalku budujeme na vhodnom mieste, pretože patrí k najpôsobivejším prvkom celej úpravy, avšak aj napriek tomu nie je možné ju vytvoriť v každej záhradnej kompozícii. V nevhodnom prostredí pôsobí aj dobre naprojektovaná skalka nevkusne. Skalku si môžeme založiť na zvlnenom teréne, ktorý je v dostatočnej vzdialenosti od domu. V rovine založená úprava pôsobí nepriaznivo. Nepatrí na miesto, ktoré je trvalo zatienené stromami. Pri väčších skalkových úpravách je však žiaduce, aby boli niektoré časti pritienené. Aj zatienená časť veľkej skalky je pekná najmä vtedy, ak je vkusne osadená. Skalničky v skalke výborne rastú na východnom a obstojne aj na západnom a severnom svahu. Na južnom svahu sa udržia len druhy, ktoré sú veľmi nenáročné, pretože väčšina horských skalničiek na takto exponovanom svahu trpí suchom a úpalom.

Skalka

Stavba

Na stavbu je vhodný kameň z oblasti, kde sa skalka stavia. Na mieste, kde skala vystupuje vo voľnej prírode na povrch, je potrebné navrhnúť spôsob uloženia a navrstvenia potrebného množstva horniny. Keď je plán dokonale premyslený, sústredia sa sem veľké kamene s čiastočne zvetraným povrchom. Podľa potreby a predstáv majiteľa sa následne terén upraví. Pri väčších úpravách sa do zeme zabuduje zavlažovací systém, ktorý sa v skalke využije iba počas najteplejších dní. V ťažkých ílovitých pôdach je vhodné upraviť lôžko pod skalkou, a to do hĺbky 200mm za pomoci drenážneho materiálu, ktorým môže byť štrk, štrkopiesok alebo betónová drvina. Je veľmi dôležité, aby bola celá plocha starostlivo odburinená a pôda obrobená. Skalku nikdy nehnojíme maštaľným hnojom alebo živným kompostom. Dôvodom je to, že len niektoré skalničky znesú priame hnojenie, naopak väčšina z nich priame hnojenie neznáša, čo vedie k slabému kvitnutiu a častokrát k odumieraniu. Skalničky sú prispôsobené životným podmienkam, kde je celoročne nedostatok živín a podmienky pre život sú viac menej extrémne. Použité kamene pri stavbe skalky sa musia dobre usadiť, najlepšie tak, aby mali ťažisko pod úrovňou terénu. Jednotlivé skaly sa môžu štylizovať aj v rovine s miernym zvlnením terénu. Pre lepšiu prístupnosť sa vo väčších skalkových úpravách budujú kamenné cestičky alebo sa na ploche voľne rozmiestnia ploché kamene s nášľapnou plochou.

Osádzanie

SkalkaDo skaliek sú vhodné predovšetkým skalničky, trvalky, trávy, sukulenty a nízke dreviny. Rozmiestnenie drevín a bylín má pôsobiť prirodzeným dojmom, musíme vyberať iba také druhy, ktoré svojím rastom neobmedzujú skalničky. Dreviny do skalky vyberáme v závislosti od motívu jednotlivých častí skalky. Pod názvom skalničky rozumieme byliny domáceho i cudzokrajného pôvodu, vhodné pre vysadenie do skalky. Väčšine skalničiek vyhovuje substrát zložený z jednej tretiny piesku a štrku, jednej tretiny ornice a jednej tretiny rozloženej listovej hrabanky. Najvhodnejším termínom na osadenie rastlín do skalky je jar. Rastliny združujeme do skupín na základe estetických a habituálnych vlastností. Pri rozmiestňovaní rastlín v skalke treba myslieť na to, že teplotné a vlhkostné podmienky do značnej miery ovplyvňujú samotné kamene v skalke. Vhodným pozadím pre skalky sú ihličnaté dreviny, pred ktorými kvitnúce skalničky pekne vyniknú.

Ošetrovanie

Chúlostivé rastliny je vhodné počas zimy chrániť. Najvhodnejšou ochranou je snehová pokrývka, ktorá rastliny chráni nielen pred holomrazom, ale i zimným slnkom, ktoré im škodí. Najčastejším škodcom skalničiek sú vošky, ktoré sa môžu vyskytnúť najmä počas teplého a vlhkého počasia. Počas vegetácie treba skalku dôsledne odburiňovať a primerane zalievať. V auguste a v septembri je vhodné niektoré trsy skalničiek deliť a rozsadiť. Prípadne sa môže doplniť pôda a kŕčky rastlín sa obsypú vrstvou kamennej drviny. Celková údržba je pracovne a odborne veľmi náročná, tento dôležitý fakt je dobré si uvedomiť ešte predtým ako sa rozhodnete si svoju skalku vybudovať. V opačnom prípade budú vaše prostriedky vynaložené na stavbu skalky nenávratne stratené.

-mpol-Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>